Ιατρικό
  • Home
  • Ασθένειες
    • All
    • Άλλες ασθένειες
    • Δερματικές ασθένειες
    • Καρκίνος
    • Λοιμώδεις και παρασιτικές ασθένειες
    • Πεπτικές ασθένειες
    Νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης από το Yale ανιχνεύει καρδιακή πάθηση που συχνά δεν διαγιγνώσκεται

    Νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης από το Yale ανιχνεύει καρδιακή πάθηση που συχνά δεν διαγιγνώσκεται

    Νέα μοριακή ανωμαλία εντοπίστηκε στα εντερικά κύτταρα ασθενών με IBD

    Νέα μοριακή ανωμαλία εντοπίστηκε στα εντερικά κύτταρα ασθενών με IBD

    Αύξηση των κρουσμάτων του ιού του Δυτικού Νείλου σε όλη την Ευρώπη το 2026

    Αύξηση των κρουσμάτων του ιού του Δυτικού Νείλου σε όλη την Ευρώπη το 2026

    Η εντερική φυματίωση μπορεί να μοιάζει πολύ με τη νόσο του Crohn

    Η εντερική φυματίωση μπορεί να μοιάζει πολύ με τη νόσο του Crohn

  • Πληροφορίες για φάρμακα
    9 παρενέργειες του Ubeslo (obicetrapib) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

    9 παρενέργειες του Ubeslo (obicetrapib) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

    Το νέο φάρμακο CS18 ενδέχεται να ανατρέψει την ανθεκτικότητα στη θεραπεία του καρκίνου

    Το νέο φάρμακο CS18 ενδέχεται να ανατρέψει την ανθεκτικότητα στη θεραπεία του καρκίνου

    Το νέο φάρμακο Klygefa συνιστάται για τη γενικευμένη μυασθένεια

    Το νέο φάρμακο Klygefa συνιστάται για τη γενικευμένη μυασθένεια

    8 παρενέργειες του ικοσαπέντη αιθυλίου (Vazkepa) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

    8 παρενέργειες του ικοσαπέντη αιθυλίου (Vazkepa) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

  • Φροντίδα υγείας
    Συνηθισμένα συντηρητικά τροφίμων που συνδέονται με τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων

    Συνηθισμένα συντηρητικά τροφίμων που συνδέονται με τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων

    Πώς ο ύπνος REM και ο βαθύς ύπνος επηρεάζουν τον κίνδυνο εμφάνισης ασθενειών

    Πώς ο ύπνος REM και ο βαθύς ύπνος επηρεάζουν τον κίνδυνο εμφάνισης ασθενειών

    Κράμπες στους μοσχάρες και τικ στα μάτια: Αιτίες και θεραπεία

    Κράμπες στους μοσχάρες και τικ στα μάτια: Αιτίες και θεραπεία

    Κράμπες στους μοσχάρες και ζάλη: Αιτίες και θεραπεία

    Κράμπες στους μοσχάρες και ζάλη: Αιτίες και θεραπεία

No Result
View All Result
Ιατρικό
No Result
View All Result
Home Πληροφορίες για φάρμακα

Χρήσεις ακεταμινοφαίνης, φαινιραμίνης και φαινυλεφρίνης, παρενέργειες και προειδοποιήσεις

by Δρ. Σιών Ταουλάρης
17/08/2022
0

Ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη

Γενική ονομασία: ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη [ a-SEET-a-MIN-o-fen, fen-EER-a-meen, FEN-il-EFF-rin ]

Επωνυμίες: Flu & Severe Cold Night Time, Theraflu Flu & Sore Throat, Theraflu Nighttime Severe Cold, Theraflu Sinus & Cold, Theraflu Cold and Sore Throat, … εμφανίζουν και τις 8 μάρκες

Theraflu γρίπη και πονόλαιμος (φαινυλεφρίνη), γρίπη και έντονο κρύο τη νύχτα, Theraflu κόλπο και κρυολόγημα

Δοσολογική μορφή: από του στόματος σκόνη για ανασύσταση (325 mg-20 mg-10 mg, 650 mg-20 mg-10 mg)
Κατηγορία φαρμάκων: Συνδυασμοί ανώτερου αναπνευστικού

Τι είναι η ακεταμινοφαίνη, η φαινιραμίνη και η φαινυλεφρίνη;

Η ακεταμινοφαίνη είναι παυσίπονο και μειώνει τον πυρετό.

Η φαινιραμίνη είναι ένα αντιισταμινικό που μειώνει τη φυσική χημική ισταμίνη στο σώμα. Η ισταμίνη μπορεί να προκαλέσει συμπτώματα φτερνίσματος, κνησμού, υγρά μάτια και καταρροή.

Η φαινυλεφρίνη είναι ένα αποσυμφορητικό που συρρικνώνει τα αιμοφόρα αγγεία στις ρινικές οδούς. Τα διεσταλμένα αιμοφόρα αγγεία μπορεί να προκαλέσουν ρινική συμφόρηση (βουλωμένη μύτη).

Η ακεταμινοφαίνη, η φαινιραμίνη και η φαινυλεφρίνη είναι ένα φάρμακο συνδυασμού που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία του πονοκεφάλου, της καταρροής, του φτερνίσματος, της βουλωμένης μύτης, της συμφόρησης των ιγμορείων, των υγρά μάτια και του πόνου ή του πυρετού που προκαλείται από αλλεργίες, το κοινό κρυολόγημα ή τη γρίπη.

Η ακεταμινοφαίνη, η φαινιραμίνη και η φαινυλεφρίνη μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για άλλους σκοπούς που δεν αναφέρονται στον παρόντα οδηγό φαρμάκων.

Προειδοποιήσεις

Ρωτήστε έναν γιατρό πριν πάρετε φάρμακο που περιέχει ακεταμινοφαίνη εάν είχατε ποτέ ηπατική νόσο ή εάν πίνετε περισσότερα από 3 αλκοολούχα ποτά την ημέρα.

Μην χρησιμοποιείτε φάρμακο για το κρύο ή την αλλεργία εάν έχετε πάρει έναν αναστολέα ΜΑΟ τις τελευταίες 14 ημέρες. Μπορεί να προκύψει επικίνδυνη αλληλεπίδραση φαρμάκων. Οι αναστολείς ΜΑΟ περιλαμβάνουν φουραζολιδόνη, ισοκαρβοξαζίδη, λινεζολίδη, φαινελζίνη, ρασαγιλίνη, σελεγιλίνη και τρανυλκυπρομίνη.

Σε σπάνιες περιπτώσεις, η ακεταμινοφαίνη μπορεί να προκαλέσει σοβαρή δερματική αντίδραση. Σταματήστε να παίρνετε ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη και καλέστε αμέσως το γιατρό σας εάν έχετε ερυθρότητα του δέρματος ή εξάνθημα που εξαπλώνεται και προκαλεί φουσκάλες και ξεφλούδισμα.

Μην πάρετε περισσότερο από αυτό το φάρμακο από το συνιστώμενο. Μια υπερβολική δόση ακεταμινοφαίνης μπορεί να βλάψει το συκώτι σας ή να προκαλέσει θάνατο.

Πριν πάρετε αυτό το φάρμακο

Ρωτήστε έναν γιατρό πριν πάρετε φάρμακο που περιέχει ακεταμινοφαίνη εάν είχατε ποτέ ηπατική νόσο ή εάν πίνετε περισσότερα από 3 αλκοολούχα ποτά την ημέρα.

Δεν πρέπει να χρησιμοποιείτε αυτό το φάρμακο εάν είστε αλλεργικοί στην ακεταμινοφαίνη (Tylenol) ή τη χλωροφαινιραμίνη ή εάν έχετε:

  • σοβαρή δυσκοιλιότητα, απόφραξη στο στομάχι ή τα έντερα σας.

  • μη θεραπευμένες ή μη ελεγχόμενες ασθένειες–γλαύκωμα, άσθμα ή ΧΑΠ, καρδιακές παθήσεις, υψηλή αρτηριακή πίεση, στεφανιαία νόσος, υπερδραστήριος θυρεοειδής. ή

  • εάν δεν μπορείτε να ουρήσετε.

Μην χρησιμοποιείτε φάρμακο για το κρύο ή την αλλεργία εάν έχετε πάρει έναν αναστολέα ΜΑΟ τις τελευταίες 14 ημέρες. Μπορεί να προκύψει επικίνδυνη αλληλεπίδραση φαρμάκων. Οι αναστολείς ΜΑΟ περιλαμβάνουν φουραζολιδόνη, ισοκαρβοξαζίδη, λινεζολίδη, φαινελζίνη, ρασαγιλίνη, σελεγιλίνη και τρανυλκυπρομίνη.

Ρωτήστε έναν γιατρό ή φαρμακοποιό εάν είναι ασφαλές για εσάς να πάρετε ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη εάν έχετε άλλες ιατρικές παθήσεις, ειδικά:

  • Νεφρική Νόσος;

  • βήχας με βλέννα ή βήχα που προκαλείται από εμφύσημα ή χρόνια βρογχίτιδα.

  • ένας διευρυμένος προστάτης, προβλήματα με την ούρηση.

  • ιστορικό αλκοολισμού· ή

  • εάν παίρνετε κάλιο (Cytra, Epiklor, K-Lyte, K-Phos, Kaon, Klor-Con, Polycitra, Urocit-K).

Δεν είναι γνωστό εάν η ακεταμινοφαίνη, η φαινιραμίνη και η φαινυλεφρίνη θα βλάψουν ένα αγέννητο μωρό. Μην χρησιμοποιείτε φάρμακα για το κρύο ή την αλλεργία χωρίς τη συμβουλή γιατρού εάν είστε έγκυος.

Αυτό το φάρμακο μπορεί να περάσει στο μητρικό γάλα και να βλάψει ένα μωρό που θηλάζει. Τα αντιισταμινικά και τα αποσυμφορητικά μπορεί επίσης να επιβραδύνουν την παραγωγή μητρικού γάλακτος. Μην χρησιμοποιείτε το κρύο ή την αλλεργία χωρίς τη συμβουλή γιατρού εάν θηλάζετε ένα μωρό.

Ρωτάτε πάντα έναν γιατρό πριν δώσετε ένα φάρμακο για το κρυολόγημα ή την αλλεργία σε ένα παιδί. Ο θάνατος μπορεί να συμβεί από την κακή χρήση φαρμάκων για τον βήχα και το κρυολόγημα σε πολύ μικρά παιδιά.

Πώς πρέπει να παίρνω ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη;

Χρησιμοποιήστε ακριβώς όπως υποδεικνύεται στην ετικέτα ή σύμφωνα με τις οδηγίες του γιατρού σας. Μην χρησιμοποιείτε για περισσότερο από το συνιστώμενο. Το φάρμακο για το κρύο ή την αλλεργία συνήθως λαμβάνεται μόνο για σύντομο χρονικό διάστημα μέχρι να υποχωρήσουν τα συμπτώματά σας.

Μην πάρετε περισσότερο από αυτό το φάρμακο από το συνιστώμενο. Μια υπερβολική δόση ακεταμινοφαίνης μπορεί να βλάψει το συκώτι σας ή να προκαλέσει θάνατο.

Διαλύστε το περιεχόμενο ενός πακέτου φαρμάκου σε 8 ουγγιές ζεστού νερού. Μπορείτε επίσης να αναμίξετε τη σκόνη με 8 ουγγιές δροσερό νερό και να ζεστάνετε το μείγμα σε φούρνο μικροκυμάτων. Ανακατεύουμε καλά το μείγμα πριν και αφού το ζεστάνουμε. Πιείτε το μείγμα αργά, φροντίζοντας να το τελειώσετε μέσα σε 10 με 15 λεπτά.

Μην πάρετε περισσότερα από 6 πακέτα ακεταμινοφαίνης, φαινιραμίνης και φαινυλεφρίνης σε μία ημέρα (24 ώρες).

Καλέστε γιατρό εάν τα συμπτώματά σας δεν βελτιωθούν μετά από 7 ημέρες θεραπείας ή εάν έχετε πυρετό με πονοκέφαλο, βήχα ή δερματικό εξάνθημα.

Αυτό το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει ασυνήθιστα αποτελέσματα με δερματικά τεστ αλλεργίας. Ενημερώστε κάθε γιατρό που σας θεραπεύει ότι παίρνετε ένα αντιισταμινικό.

Φυλάσσεται σε θερμοκρασία δωματίου μακριά από υγρασία και θερμότητα.

Τι συμβαίνει εάν χάσω μια δόση;

Δεδομένου ότι αυτό το φάρμακο χρησιμοποιείται όταν χρειάζεται, ενδέχεται να μην είστε σε δοσολογικό πρόγραμμα. Εάν ακολουθείτε πρόγραμμα, χρησιμοποιήστε τη δόση που ξεχάσατε μόλις το θυμηθείτε. Παραλείψτε τη δόση που ξεχάσατε εάν πλησιάζει η ώρα για την επόμενη προγραμματισμένη δόση σας. Μην χρησιμοποιείτε επιπλέον φάρμακο για να αναπληρώσετε τη δόση που παραλείψατε.

Τι συμβαίνει εάν κάνω υπερβολική δόση;

Ζητήστε επείγουσα ιατρική βοήθεια ή καλέστε τη γραμμή βοήθειας Poison στο 1-800-222-1222.

Τα πρώτα σημάδια υπερβολικής δόσης ακεταμινοφαίνης περιλαμβάνουν απώλεια όρεξης, ναυτία, έμετο, πόνο στο στομάχι, εφίδρωση και σύγχυση ή αδυναμία. Αργότερα συμπτώματα μπορεί να περιλαμβάνουν πόνο στο πάνω μέρος του στομάχου, σκούρα ούρα και κιτρίνισμα του δέρματος ή του λευκού των ματιών σας.

Τι πρέπει να αποφεύγω όταν παίρνω ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη;

Ρωτήστε έναν γιατρό ή φαρμακοποιό πριν χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε άλλο φάρμακο για το κρυολόγημα, την αλλεργία, τον πόνο ή τον ύπνο. Η ακεταμινοφαίνη (μερικές φορές συντομογραφείται ως APAP) περιέχεται σε πολλά συνδυαστικά φάρμακα. Η λήψη ορισμένων προϊόντων μαζί μπορεί να σας κάνει να πάρετε υπερβολική ποσότητα ακεταμινοφαίνης που μπορεί να οδηγήσει σε θανατηφόρα υπερδοσολογία. Ελέγξτε την ετικέτα για να δείτε εάν ένα φάρμακο περιέχει ακεταμινοφαίνη ή APAP.

Αποφύγετε την κατανάλωση αλκοόλ. Μπορεί να αυξήσει τον κίνδυνο ηπατικής βλάβης ενώ παίρνετε ακεταμινοφαίνη.

Αυτό το φάρμακο μπορεί να βλάψει τη σκέψη ή τις αντιδράσεις σας. Να είστε προσεκτικοί εάν οδηγείτε ή κάνετε οτιδήποτε απαιτεί να είστε σε εγρήγορση.

Παρενέργειες ακεταμινοφαίνης, φαινιραμίνης και φαινυλεφρίνης

Λάβετε επείγουσα ιατρική βοήθεια εάν έχετε οποιοδήποτε από αυτά τα σημάδια αλλεργικής αντίδρασης: κνίδωση; δυσκολία στην αναπνοή? πρήξιμο του προσώπου, των χειλιών, της γλώσσας ή του λαιμού σας.

Σε σπάνιες περιπτώσεις, η ακεταμινοφαίνη μπορεί να προκαλέσει σοβαρή δερματική αντίδραση που μπορεί να είναι θανατηφόρα. Αυτό μπορεί να συμβεί ακόμα κι αν έχετε πάρει ακεταμινοφαίνη στο παρελθόν και δεν είχατε καμία αντίδραση. Σταματήστε να παίρνετε ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη και καλέστε αμέσως το γιατρό σας εάν έχετε ερυθρότητα του δέρματος ή εξάνθημα που εξαπλώνεται και προκαλεί φουσκάλες και ξεφλούδισμα. Εάν έχετε αυτό το είδος αντίδρασης, δεν πρέπει ποτέ ξανά να πάρετε οποιοδήποτε φάρμακο που περιέχει ακεταμινοφαίνη.

Το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει σοβαρές παρενέργειες. Σταματήστε να χρησιμοποιείτε το φάρμακο και καλέστε αμέσως το γιατρό σας εάν έχετε:

  • πόνος στο στήθος, γρήγορος παλμός, γρήγορος ή ανομοιόμορφος καρδιακός ρυθμός.

  • σύγχυση, παραισθήσεις, τρόμος, σοβαρή ζάλη ή άγχος.

  • αργή, ρηχή αναπνοή.

  • λίγη ή καθόλου ούρηση.

  • εύκολος μώλωπας ή αιμορραγία, ασυνήθιστη αδυναμία.

  • ναυτία, πόνος στο πάνω μέρος του στομάχου πόνος, κνησμός, απώλεια όρεξης, σκούρα ούρα, κόπρανα σε χρώμα πηλού, ίκτερος (κιτρίνισμα του δέρματος ή των ματιών). ή

  • επικίνδυνα υψηλή αρτηριακή πίεση (έντονος πονοκέφαλος, θολή όραση, βουητό στα αυτιά σας, άγχος, σύγχυση, πόνος στο στήθος, δύσπνοια, ανομοιόμορφοι καρδιακοί παλμοί, επιληπτικές κρίσεις).

Οι συχνές παρενέργειες της ακεταμινοφαίνης, της φαινιραμίνης και της φαινυλεφρίνης μπορεί να περιλαμβάνουν:

  • ξηρότητα των ματιών, της μύτης και του στόματος.

  • θολή όραση;

  • ζάλη, υπνηλία, προβλήματα με τη μνήμη ή τη συγκέντρωση.

  • κουδούνισμα στα αυτιά σας?

  • αίσθημα ανήσυχου ή ευερέθιστου. ή

  • ήπια ναυτία, πόνος στο στομάχι, δυσκοιλιότητα.

Αυτή δεν είναι μια πλήρης λίστα παρενεργειών και μπορεί να εμφανιστούν και άλλες. Καλέστε το γιατρό σας για ιατρική συμβουλή σχετικά με τις παρενέργειες. Μπορείτε να αναφέρετε ανεπιθύμητες ενέργειες στον FDA στο 1-800-FDA-1088.

Πληροφορίες δοσολογίας ακεταμινοφαίνης, φαινιραμίνης και φαινυλεφρίνης

Συνήθης δόση για ενήλικες για συμπτώματα κρυολογήματος:

Acetaminophen 325 mg/pheniramine 20 mg/phenylephrine 10 mg συσκευασίες: 1 πακέτο σε νερό κάθε 4 ώρες
Μέγιστη δόση: 3 πακέτα ανά 24 ώρες

Acetaminophen 650 mg/pheniramine 20 mg/phenylephrine 10 mg συσκευασίες: 1 πακέτο σε νερό κάθε 4 ώρες
Μέγιστη δόση: 5 πακέτα ανά 24 ώρες

Συνήθης παιδιατρική δόση για συμπτώματα κρυολογήματος:

Πακέτα ακεταμινοφαίνης 325 mg/ φαινιραμίνη 20 mg/ φαινυλεφρίνη 10 mg:
12 ετών και άνω: 1 πακέτο σε νερό κάθε 4 ώρες
Μέγιστη δόση: 3 πακέτα ανά 24 ώρες

Ακεταμινοφαίνη 650 mg/φαινιραμίνη 20 mg/φαινυλεφρίνη 10 mg συσκευασίες:
12 ετών και άνω: 1 πακέτο σε νερό κάθε 4 ώρες
Μέγιστη δόση: 5 πακέτα ανά 24 ώρες

Ποια άλλα φάρμακα θα επηρεάσουν την ακεταμινοφαίνη, τη φαινιραμίνη και τη φαινυλεφρίνη;

Ρωτήστε έναν γιατρό ή φαρμακοποιό πριν χρησιμοποιήσετε αυτό το φάρμακο εάν χρησιμοποιείτε επίσης άλλα φάρμακα, συμπεριλαμβανομένων συνταγογραφούμενων και μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων, βιταμινών και φυτικών προϊόντων. Ορισμένα φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν ανεπιθύμητες ή επικίνδυνες επιπτώσεις όταν χρησιμοποιούνται μαζί. Δεν αναφέρονται όλες οι πιθανές αλληλεπιδράσεις σε αυτόν τον οδηγό φαρμάκων.

Η λήψη αυτού του φαρμάκου με άλλα φάρμακα που σας προκαλούν υπνηλία ή επιβραδύνουν την αναπνοή σας μπορεί να επιδεινώσει αυτές τις επιδράσεις. Ρωτήστε το γιατρό σας προτού πάρετε ακεταμινοφαίνη, φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη με υπνωτικό χάπι, φάρμακο για τον πόνο, μυοχαλαρωτικό ή φάρμακο για άγχος, κατάθλιψη ή επιληπτικές κρίσεις.

Περαιτέρω πληροφορίες

Θυμηθείτε, κρατήστε αυτό και όλα τα άλλα φάρμακα μακριά από παιδιά, μην μοιράζεστε ποτέ τα φάρμακά σας με άλλους και χρησιμοποιείτε αυτό το φάρμακο μόνο για την ένδειξη που σας συνταγογραφείται.

Πάντα να συμβουλεύεστε τον πάροχο υγειονομικής περίθαλψης για να βεβαιωθείτε ότι οι πληροφορίες που εμφανίζονται σε αυτήν τη σελίδα ισχύουν για τις προσωπικές σας περιστάσεις.

Μάθετε περισσότερα

9 παρενέργειες του Ubeslo (obicetrapib) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

9 παρενέργειες του Ubeslo (obicetrapib) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

by Δρ. Βασίλειος Μανιατόπουλος
03/10/2026
0

Το Ubeslo είναι ένα από του στόματος φάρμακο που μειώνει τη χοληστερόλη των λιποπρωτεϊνών χαμηλής πυκνότητας (LDL). Η δραστική του...

Νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης από το Yale ανιχνεύει καρδιακή πάθηση που συχνά δεν διαγιγνώσκεται

Νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης από το Yale ανιχνεύει καρδιακή πάθηση που συχνά δεν διαγιγνώσκεται

by Αφροδίτη Λιλλή, M.D.
26/09/2026
0

Ερευνητές του Πανεπιστημίου Yale έχουν αναπτύξει ένα νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης (AI), το οποίο μπορεί να εντοπίσει μια σοβαρή καρδιακή...

Συνηθισμένα συντηρητικά τροφίμων που συνδέονται με τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων

Συνηθισμένα συντηρητικά τροφίμων που συνδέονται με τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων

by Αντζελίνα Ζαρίλη
26/09/2026
0

Μια νέα, εκτεταμένη μελέτη διαπίστωσε μια σύνδεση μεταξύ συνηθισμένων συντηρητικών τροφίμων και καρδιακών προβλημάτων. Η έρευνα αυτή δείχνει ότι τα...

Το νέο φάρμακο CS18 ενδέχεται να ανατρέψει την ανθεκτικότητα στη θεραπεία του καρκίνου

Το νέο φάρμακο CS18 ενδέχεται να ανατρέψει την ανθεκτικότητα στη θεραπεία του καρκίνου

by Δρ. Βασίλειος Μανιατόπουλος
26/09/2026
0

Επιστήμονες έχουν αναπτύξει ένα πειραματικό φάρμακο που θα μπορούσε να λύσει ένα από τα μεγαλύτερα προβλήματα στη θεραπεία του καρκίνου....

Νέα μοριακή ανωμαλία εντοπίστηκε στα εντερικά κύτταρα ασθενών με IBD

Νέα μοριακή ανωμαλία εντοπίστηκε στα εντερικά κύτταρα ασθενών με IBD

by Παρασκευάς Μαστροτζής
26/09/2026
0

Επιστήμονες εντόπισαν ένα κρυφό πρόβλημα στα εντερικά κύτταρα ατόμων που πάσχουν από φλεγμονώδη νόσο του εντέρου (IBD). Η ανωμαλία αυτή...

Πώς ο ύπνος REM και ο βαθύς ύπνος επηρεάζουν τον κίνδυνο εμφάνισης ασθενειών

Πώς ο ύπνος REM και ο βαθύς ύπνος επηρεάζουν τον κίνδυνο εμφάνισης ασθενειών

by Αντζελίνα Ζαρίλη
26/09/2026
0

Μια νέα μελέτη εξέτασε τη σχέση μεταξύ ύπνου και υγείας σε περισσότερους από 95.000 ενήλικες. Η μελέτη αυτή δημοσιεύθηκε στις...

Το νέο φάρμακο Klygefa συνιστάται για τη γενικευμένη μυασθένεια

Το νέο φάρμακο Klygefa συνιστάται για τη γενικευμένη μυασθένεια

by Δρ. Βασίλειος Μανιατόπουλος
25/09/2026
0

Μια νέα φαρμακευτική επιλογή για μια σπάνια νευρολογική νόσο Ο Ευρωπαϊκός Οργανισμός Φαρμάκων συνέστησε ένα νέο φάρμακο για άτομα που...

Αύξηση των κρουσμάτων του ιού του Δυτικού Νείλου σε όλη την Ευρώπη το 2026

Αύξηση των κρουσμάτων του ιού του Δυτικού Νείλου σε όλη την Ευρώπη το 2026

by Δρ. Βασίλειος Μανιατόπουλος
24/09/2026
0

Ένας ιός που μεταδίδεται από τα κουνούπια εξαπλώνεται σε πολλές χώρες. Ο ιός του Δυτικού Νείλου είναι μια ασθένεια που...

8 παρενέργειες του ικοσαπέντη αιθυλίου (Vazkepa) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

8 παρενέργειες του ικοσαπέντη αιθυλίου (Vazkepa) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

by Δρ. Βασίλειος Μανιατόπουλος
23/09/2026
0

Το ικοσαπέντη αιθύλιο (Vazkepa) είναι μια εξαιρετικά καθαρή μορφή εικοσαπενταενοϊκού οξέος (EPA) – ενός ωμέγα-3 λιπαρού οξέος. Σε αντίθεση με...

Discussion about this post

Recommended

Πόσο Ashwagandha πρέπει να πάρω για την τεστοστερόνη;

Πόσο Ashwagandha πρέπει να πάρω για την τεστοστερόνη;

3 έτη ago
Τι είναι η Επικοινωνία Εξάλειψης;

Τι είναι η Επικοινωνία Εξάλειψης;

5 έτη ago

Don't Miss

9 παρενέργειες του Ubeslo (obicetrapib) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

9 παρενέργειες του Ubeslo (obicetrapib) και πώς να τις αντιμετωπίσετε

03/10/2026
Νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης από το Yale ανιχνεύει καρδιακή πάθηση που συχνά δεν διαγιγνώσκεται

Νέο εργαλείο τεχνητής νοημοσύνης από το Yale ανιχνεύει καρδιακή πάθηση που συχνά δεν διαγιγνώσκεται

26/09/2026
Συνηθισμένα συντηρητικά τροφίμων που συνδέονται με τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων

Συνηθισμένα συντηρητικά τροφίμων που συνδέονται με τον κίνδυνο καρδιακών παθήσεων

26/09/2026
Το νέο φάρμακο CS18 ενδέχεται να ανατρέψει την ανθεκτικότητα στη θεραπεία του καρκίνου

Το νέο φάρμακο CS18 ενδέχεται να ανατρέψει την ανθεκτικότητα στη θεραπεία του καρκίνου

26/09/2026

ιατρικό

Το περιεχόμενο σε αυτόν τον ιστότοπο προορίζεται μόνο για ενημερωτικούς και εκπαιδευτικούς σκοπούς. Συμβουλευτείτε έναν γιατρό για ιατρικές συμβουλές, θεραπεία ή διάγνωση.

No Result
View All Result
  • Home
  • Ασθένειες
  • Πληροφορίες για φάρμακα
  • Φροντίδα υγείας